Pilomatrixoma – co to jest?

Pilomatrixoma (lub pilomatricoma), inaczej nabłoniak wapniejący Malherbe to łagodny nowotwór skóry powstający ze struktur mieszka włosowego, konkretnie z komórek macierzy włosa.

pilomatrixoma

Pilomatrixoma – jak wygląda

Jest to zwykle niewielki (do 1 cm) różowy guzek

Jego charakterystyczną cechą jest wapnienie czyli odkładanie się złogów wapnia, przez co może nabierać białawo-żółtej barwy i być twardy w dotyku.

Gdzie powstaje pilomatrixoma?

Pilomatrixoma może powstać w dowolnym miejscu na skórze, gdzie znajdują się mieszki włosowe, czyli wszędzie poza czerwienią wargową, dłońmi i podeszwami stóp. Najczęściej jednak lokalizuje się w obrębie głowy lub szyi.

Czy pilomatrixoma boli?

Nabłoniaki wapniejące rosną powoli i zwykle nie powodują dolegliwości. Czasami mogą być jedynie tkliwe przy dotyku.

U kogo występuje pilomatrixoma?

Ten rzadki guzek obserwujemy najczęściej u dzieci i młodzieży, choć zdarza się i u dorosłych, wówczas częściej dotyczy kobiet.

Pilomatrioxma – jakie ma rokowanie?

Pilomatrixoma jest zasadniczo nowotworem łagodnym, co oznacza że nie daje on przerzutów i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia

W niezwykle rzadkich przypadkach guzek przekształca się w raka macierzy włosa, który jest nowotworem złośliwym. Taki guz osiąga zwykle większe rozmiary w krótszym czasie (nawet 10 cm). Ma on tendencje do nawracania po wycięciu. Odnotowano również przypadki przerzutów odległych.

Czy nabłoniak wapniejący trzeba usunąć?

Guzki o charakterze pilomatrixoma są zwykle łagodne. Z uwagi jednak na potencjalną zdolność do zezłośliwienia zaleca się ich usuwanie jeśli to możliwe.

Dodatkowym wskazaniem do usunięcia są względy estetyczne. Nabłoniaki wapniejące lokalizują się zwykle w dobrze widocznych miejscach w obrębie głowy i szyi.

Pilomatrixoma – czy może sam zniknąć?

Niestety nabłoniaki wapniejące nie ustępują samoistnie. Nie warto więc czekać aż zmiana zniknie sama.

Pilomatrixoma – jak wygląda leczenie?

Metodą z wyboru jest wycięcie chirurgiczne guzka. W przypadku braku podejrzeń o złośliwość nie jest wymagane zachowywanie większych marginesów. Najlepiej jednak jeśli zmiana jest usunięta w całości, wówczas istnieje mniejsze ryzyko nawrotu.

W przypadku małych zmian najczęściej wystarczające jest proste wycięcie wrzecionowate. Gdy guzek jest większy lub niefortunnie zlokalizowany może jednak wymagać bardziej skomplikowanej procedury dermatochirurgiczne, np. plastyki płatowej lub przeszczepienia skóry.

Zabieg usunięcia pilomatrixoma przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (podobnym jak u dentysty). Po wycięciu na skórę zakłada się szwy. Rana wymaga standardowej pielęgnacji a szwy usuwa się po 7-14 dniach.

Wycięty guzek powinien zostać przekazany do badania histopatologicznego, ponieważ jest to jedyna pewna metoda potwierdzenia rozpoznania pilomatrixoma i wykluczenia nowotworu złośliwego, zarówno raka z macierzy włosa jak i innych złośliwych nowotworów skóry, np. czerniaka bezbarwnikowego, raka kolczysto komórkowego, raka z komórek Merkla.

W przypadku nabłoniaków wapniejących nie należy stosować mało inwazyjnych metod usuwania, takich jak wypalanie, laser CO2 czy kriochirurgia. Procedury te nie zapewnią lepszego efektu estetycznego. Zwiększąją jedynie ryzyko nawrotu oraz niszczą materiał tkankowy, który bezwzględnie powinien być zbadany histopatologiczne po usunięciu

Pilomatrixoma – jaki jest efekt estetyczny wycięcia?

Efekt estetyczny jest kwestią ważną w przypadku usuwania pilomatrixoma, ponieważ guz często występuje w dobrze widocznym miejscu na twarzy lub szyi

Efekt estetyczny usunięcia guzka z reguły jest dobry lub bardzo dobry, chociaż wiele zależy od doświadczenia i umiejętności operatora a także od przestrzegania zasad pielęgnacji pozabiegowej przez pacjenta.

Pokrewne tematy: