Dermatolodzy nieustannie powtarzają pacjentom, żeby zgłaszali się na badanie zawsze, gdy zauważą u siebie nową zmianę skórną. Niestety, nadal niewielu pacjentów wystarczająco wnikliwie obserwuje swoją skórę, stąd wiele czasem niebezpiecznych dla zdrowia wykwitów pozostaje niezauważonych. Nie sposób jednak przeoczyć pojawienia się takiej zmiany.
Ten pacjent zgłosił się do nas zaniepokojony guzkiem na wardze dolnej. Zmiana powiększała się przez kilka miesięcy i wkrótce zaczęła znacznie utrudniać podstawowe czynności takie jak jedzenie i mówienie. Guzek miał też inną kłopotliwą cechę – jego krucha i delikatna powierzchnia łatwo ulegała uszkodzeniu i często krwawiła.
Nietrudno się więc domyślić, że w tym przypadku pacjent dość szybko zdecydował się poszukać pomocy lekarskiej.
Zmiany skórne, które powiększają się, mają tendencję do krwawienia i nie goją się zawsze wzbudzają niepokój dermatologa. Warga dolna to szczególne miejsce, które wyjątkowo upodobał sobie jeden z raków skóry – rak kolczystokomórkowy. Powstaje on na skórze przez wiele lat poddawanej działaniu promieniowania słonecznego zawierającego rakotwórczy ultrafiolet.
Szybko rosnące, kruche, krwawiące guzki przywodzą również na myśl bardzo rzadki ale niezwykle podstępny i niebezpieczny nowotwór – czerniak bezbarwnikowy.
Dojrzały wiek i płeć męska oczywiście o niczym nie przesądzają, jednak badania pokazują, że u tych pacjentów ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu skóry jest statystycznie większe, więc wymagają oni szczególnie wnikliwego podejścia ze strony lekarza.
W obliczu wspomnianych wątpliwości diagnostycznych, najwłaściwszym postępowaniem było dokładniejsze zbadanie zmiany. W tym celu guzek wyłyżeczkowano, czyli w znieczuleniu miejscowym usunięto za pomocą zaostrzonej na brzegach łyżki chirurgicznej. Krwawienie z pozostałej po zabiegu nadżerki zaopatrzono elektrokoagulacją.
Zmianę przekazano do badania histopatologicznego, które w tym przypadku miało decydujące znaczenie dla postawienia rozpoznania.
W tym przypadku diagnoza była dla pacjenta pomyślna. Guzek okazał się być ziarniniakiem naczyniowym.
Ziarniniak naczyniowy to łagodna zmiana. Powstaje wtedy, gdy śluzówka lub skóra na niewielkie uszkodzenie lub podrażnienie reagują przerostem naczyń włosowatych, które tworzą guzkowatą strukturę.
Ziarniniak naczyniowy
Ziarniniaki naczyniowe często powstają na dziąsłach lub opuszkach palców, zwykle u dzieci, młodych dorosłych, często również u kobiet ciężarnych. Dzieje się tak prawdopodobnie na skutek dużej aktywności czynników wzrostu naczyń u tych grup pacjentów.
Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Można usuwać je na wiele sposobów, jednak najczęściej wykorzystuje się do tego elektrokoagulację, koagulację laserową lub wycięcie chirurgiczne.
Są to guzki łagodne, jednak u dorosłych pacjentów wymagają różnicowania ze znacznie groźniejszymi zmianami, takimi jak wspomniany czerniak bezbarwnikowy. Niezwykle ważne jest to, żeby w tym celu całą zmianę lub jej fragment przekazać się do badania histopatologicznego, które pozwala wykluczyć nowotworowy charakter i ostatecznie potwierdzić diagnozę.