W ostatnim czasie coraz więcej osób jest zaniepokojonych nadmiernym wypadaniem włosów. Już po chwili rozmowy okazuje się, że wielu z nich niedawno przebyło infekcję koronawirusem. Czy możliwe jest wypadanie włosów po COVID-19? Jeśli tak, to z czego może wynikać, czy można je powstrzymać i jak je leczyć?
Pandemia COVID-19 jest obecna w naszym życiu od niemal dwóch lat i wiele wskazuje na to, że narazie z nami zostanie. Przymuszeni okolicznościami przystosowujemy się więc do pandemicznej rzeczywistości. Sama choroba nie wzbudza w nas już panicznego lęku. Zaszczepieni i uzbrojeni w maseczki staramy się funkcjonować normalnie.
Wśród naszych bliskich i znajomych jednak często słyszymy o mniej lub bardziej odległych skutkach przebytej infekcji. Obniżona kondycja fizyczna, zaburzenia węchu i smaku czy słynna “mgła covidowa” to tylko niektóre z nich.COVID-19 nie pozostaje również obojętny dla skóry. Na podstawie przeprowadzonych dotychczas badań klinicznych potwierdzono, że infekcja COVID-19 może zaatakować skórę owłosioną głowy i powodować łysienie telogenowe.
W tym artykule:
Łysienie telogenowe – przyczyna wypadania włosów po Covid-19
Prawidłowo tracimy około 50 do 100 włosów na dobę. Cykl życia włosa składa się z trzech faz. Pojedynczy włos wzrasta przez kilka lat, następnie wchodzi w fazę końcową zwaną telogenem i wypada.
Łysienia telogenowe występuje, gdy pod wpływem czynnika stresowego znaczna część włosów przedwcześnie wchodzi w fazę telogenu. Takim czynnikiem może być zarówno stres psychiczny, uraz, zabieg operacyjny, poród czy właśnie infekcja.
Wzmożone wypadanie włosów w następstwie choroby infekcyjnej nie należy do rzadkości. Często obserwuje się je również po grypie, zapaleniu płuc czy krztuścu. Za prawdopodobny mechanizm wyzwalający uznaje się wpływ uogólnionego stanu zapalnego na komórki macierzyste mieszka włosowego.
Wzmożone wypadanie włosów następuje średnio po 3 miesiącach od zachorowania i trwa zwykle przez kilka miesięcy.
Łysienie telogenowe po COVID-19 – jak wygląda?
Łysienie telogenowe, do którego dochodzi po COVID-19 czy z jakiejkolwiek innej przyczyny, występuje zwykle równomiernie, na całej głowie. Wypadanie włosów ograniczone jedynie do konkretnych obszarów raczej wskazuje na inne przyczyny, takie jak łysienie androgenowe czy plackowate.
Pierwszym alarmującym objawem jest większa niż zwykle liczba włosów pozostająca na szczotce, poduszce czy wypadająca podczas kąpieli. Pacjent często odczuwa już zmniejszenie gęstości włosów, mimo że nie jest to jeszcze dostrzegalne dla otoczenia. W bardziej zaawansowanch przypadkach widoczne jest obiektywne przerzedzenie.
Łysienie telogenowe może mieć dramatyczny przebieg, jednak zasadniczo nie prowadzi do całkowitego wyłysienia.
W wielu przypadkach wypadanie włosów po COVID-19 jest procesem samoograniczającym się, co oznacza, że w miejscu utraconych włosów po pewnym czasie wyrastają nowe. Problem ten może trwać jednak wiele miesięcy i być powodem znacznego niepokoju i stresu.
Wypadanie włosów po COVID-19 – komu grozi?
Niezależnie od jego przyczyny, łysienie telogenowe zdecydowanie częściej spotyka się u kobiet, jednak jest to prawdopodobnie spowodowane większą widocznością objawów u osób z długimi włosami.
Trudno przewidzieć skalę powikłań po COVID-19 u danej osoby. Można jednak założyć, że im cięższy przebieg infekcji, tym większe ryzyko powikłań, w tym również łysienia. Dotychczas przeprowadzone badania na grupach pacjentów z telogenową utratą włosów po COVID-19 wskazują jednak, że możliwe jest ono również u chorych, którzy przebyli infekcje łagodnie.
Utrata włosów po COVID-19 – co robić?
Sam fakt, że zauważymy wypadanie włosów po COVID-19, nie oznacza jeszcze, że na pewno mamy do czynienia z łysieniem telogenowym po przebytej infekcji. Ważne jest, aby wykluczyć inne przyczyny utraty włosów. Warto w tym celu zgłosić się do dermatologa, który przeprowadzi niezbędne badania.
Aby rozpoznać telogenowe wypadanie włosów, dermatolog może skorzystać z trichoskopii lub trichoscanu, wykonać trichogram lub pobrać wycinek skóry do badania histopatologicznego. Po potwierdzeniu diagnozy można również przeprowadzić badania krwi, aby wykluczyć inne częste przyczyny łysienia telogenowego – niedobór żelaza oraz choroby tarczycy.
Łysienie telogenowe po COVID-19 – leczenie
Trzeba pamiętać, że czynnik sprawczy czyli infekcja koronawirusem już zadziałał, nie mamy więc możliwości leczenia przyczyny. Pewna liczba naszych włosów weszła w stadium telogenu i musi wypaść – tego procesu nie można już powstrzymać.
Jeśli jednak utrata włosów powoduje widoczne ich przerzedzenie lub po prostu wywołuje silny dyskomfort psychiczny warto jak najszybciej zadziałać, aby ułatwić odrastanie nowych. Nasze działania w leczeniu wypadania włosów po COVID-19 powinny się więc koncentrować na stymulacji mieszków włosowych i obecnych w nich komórek macierzystych. Z doświadczenia wiemy, z jak dużym stresem potrafią wiązać się choroby dotyczące włosów, które są przecież bardzo ważnym elementem wizerunku. Ich odrost wymaga cierpliwości, jednak dostępne są sprawdzone metody leczenia, które mogą przyspieszyć ten proces.
Metody leczenia wypadania włosów po COVID-19
Leczenie laserowe – przez lata wypracowaliśmy w Klinice Fenomed autorską metodę laserowego leczenia łysienia, która sprawdza się również w przypadku telogenowej utraty włosów. Czytaj więcej…
Mezoterapia – polega na wprowadzaniu do skóry substancji leczniczych, odżywczych i stymulujących za pomocą wielokrotnych iniekcji cienką igłą. Czytaj więcej…
Leczenie miejscowe – opiera się na codziennym stosowaniu miejscowych leków rozszerzających naczynia w postaci płynu aplikowanego na skórę owłosioną. Czytaj więcej…
Wymienione metody leczenia można łączyć lub stosować oddzielnie, wszystko to zależy od potrzeb i preferencji pacjenta.
Wypadanie włosów po COVID-19 jest więc zjawiskiem z jednej strony nowym, z drugiej jednak do pewnego stopnia w dermatologii już znanym i oswojonym. Wciąż nie wszystko jeszcze wiemy o powikłaniach koronawirusa, które nadal są przedmiotem licznych badań. Wszystko wskazuje jednak na to, że w kwestii pocovidowej utraty włosów możemy sobie pozwolić na pewien optymizm. Łysienie telogenowe, z jakim mamy tu do czynienia, zwykle nie jest zjawiskiem nieodwracalnym. Dysponujemy na szczęście skutecznymi i sprawdzonymi metodami leczenia, które mogą przyspieszyć odrastanie włosów i poprawić psychiczny komfort pacjenta.
Materiały źródłowe:
1. Mieczkowska K, Deutsch A, Borok J, Guzman AK, Fruchter R, Patel P, Wind O, McLellan BN, Mann, Telogen effluvium: a sequela of COVID-19, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7753411/
2. Olds H, Liu J, Luk K, Lim HW, Ozog D, Rambhatla PV., Telogen effluvium associated with COVID-19 infection, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7883200/
3. Abrantes TF, Artounian KA, Falsey R, Simão JCL, Vañó-Galván S, Ferreira SB, Davis TL, Ridenour W, Goren A, Tosti A, Wambier CG., Time of onset and duration of post-COVID-19 acute telogen effluvium, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8294706/
4. Moreno-Arrones OM, Lobato-Berezo A, Gomez-Zubiaur A, Arias-Santiago S, Saceda-Corralo D, Bernardez-Guerra C, Grimalt R, Fernandez-Crehuet P, Ferrando J, Gil R, Hermosa-Gelbard A, Rodrigues-Barata R, Fernandez-Nieto D, Merlos-Navarro S, Vañó-Galván S., SARS-CoV-2-induced telogen effluvium: a multi centric study, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7753386/