Usuwanie Tatuażu:

Ten pacjent zgłosił się do nas z 9-cio letnim tatuażem. Nie było to jednak jego pierwsze doświadczenie z laserowym usuwaniem tatuażu. Przed pierwszą wizytą w naszej klinice był już po kilku zabiegach w innym gabinecie. Rysunek był już widocznie rozjaśniony. Problem z którym przyszedł był jednak bardziej skomplikowany.

Pacjent opowiedział nam, że początkowo efekty zabiegów usuwania były dobre, rysunek stopniowo rozjaśniał się. Z czasem jednak kolejne zabiegi przynosiły słabsze rezultaty. Z tego powodu prawdopodobnie starano się zwiększać parametry zabiegowe, aby przyspieszyć usuwanie. Po ostatnim zabiegu laserowym wystąpił silniejszy niż dotąd stan zapalny, wytworzyły się pęcherze wypełnione płynem a następnie strupy.

Przy tak intensywnym odczynie po zabiegu uszkodzenie skóry było na tyle poważne, ze rany pozostawiły po sobie odbarwione blizny. Na domiar złego, w ciągu kilku kolejnych tygodni blizny zaczęły przerastać tworząc na skórze wypukłe wzory i nierówności.

Do nas pacjent zgłosił się więc nie z jednym a kilkoma problemami:
● częściowo usuniętym tatuażem, który nie reagował na dalsze zabiegi,
● odbarwieniami skóry,
● przerostowymi bliznami w obrębie części rysunku.

Zadanie nie było łatwe. Żeby uratować sytuację, należało kontynuować usuwanie nadal wyraźnie widocznego barwnika tatuażu w taki sposób, żeby nie dopuścić do powstania kolejnych powikłań i jednocześnie leczyć te, do których już doszło.

usuwanie tatuażu - efekt przed i po
Niemal całkowite usunięcie barwnika tatuażu, redukcja przerośniętych blizn.

Wyraźnie wypukłe części przerostowych blizn udało się wypłaszczyć dzięki zabiegom ostrzykiwania lekiem przeciwzapalnym. W dalszej kolejności wygładzono nierówną powierzchnię skóry przy pomocy zabiegów laserem frakcyjnym Fraxel Repair. W trakcie leczenia blizn jednocześnie kontynuowano zabiegi usuwania pozostałości tatuażu laserem pikosekundowym oraz nanoskundowym. Usunięcie znacznej części zalegającego barwnika tatuażu skutkowało uwidocznieniem odbarwień skóry. Pacjentowi w następnej kolejności zaproponowano więc serię zabiegów naświetlania lampą epxcymerową w celu stymulacji produkcji melaniny i wyrównania kolorytu.

Widoczne znaczne rozjaśnienie tatuażu, redukcja przerośniętych blizn i wygładzenie powierzchni skóry. Zaczerwienienie wynika z niedawno przeprowadzonego zabiegu laserem frakcyjnym.

Proces leczenia wymagał wielu wizyt i ogromnych nakładów pracy, jednak efekty przekroczyły nasze oczekiwania. Udało się osiągnąć fenomenalne efekty w sytuacji, która początkowo wydawała się pacjentowi beznadziejna. Nadal pozostaje on pod naszą opieką. Kontynuujemy stopniowe usuwanie niemal niewidocznych już pozostałości barwnika oraz naświetlania lampą epxcymerową, aby zredukować odbarwienia.

Popularność tatuowania skóry stale rośnie. Z tego powodu laserowe usuwanie tatuaży to również bardzo popularna usługa. Zabieg można wykonać zarówno w gabinetach lekarskich ja i w salonach kosmetycznych jak i studiach tatuażu.

Z tego powodu procedura może wydawać się banalna i całkowicie bezpieczna. Trzeba jednak pamiętać, że lasery dysponują wystarczającą mocą aby trwale uszkodzić skórę i pozostawić blizny. Posługiwać się nimi powinny wyłącznie doświadczeni lekarze lub osoby odpowiednio do tego przeszkolone pod nadzorem lekarza.

Wybieranie bezpiecznych i skutecznych parametrów zabiegowych to zadanie wymagające dużego doświadczenia oraz uwzględnienia wielu czynników, takich jak wiek tatuażu, lokalizacja na skórze, szacowana głębokość położenia barwnika, zawartość barwnika i wiele innych.

Ogromne znaczenie ma również jakość wykorzystywanego sprzętu. Możliwość zastosowania szerokiego zakresu ustawień oraz różnych końcówek barwnikowych pozwala dostosować zabieg do konkretnego przypadku.