Starzenie się skóry
Proces starzenia dotyczy nie tylko twarzy ale również skóry całego ciała. Opiera się on na trzech podstawowych problemach:
-
- Utracie jędrności i ścieńczeniu skóry
- Pojawieniu się przebarwień
- Uwidocznieniu się poszerzonych naczynek
Utrata jędrności skóry i tkanki podskórnej
Utrata jędrności wynika ze stopniowego zanikania włókien kolagenowych i elastycznych, które budują rusztowanie skóry. Postępowanie tego procesu skutkuje pojawieniem się zmarszczek i bruzd oraz zmniejszeniem grubości skóry, która staje się cienka a w niektórych lokalizacjach takich jak grzbiety rąk wręcz pergaminowata. Wraz z wiekiem dochodzi również do zaniku tkanki podskórnej co w połączeniu z wiotczeniem skóry i działaniem grawitacji skutkuje utratą jędrności i opadaniem tkanek w obszarach ciała takich jak pośladki, ramiona, piersi, brzuch oraz powyżej stawów kolanowych.
Klinika Fenomed oferuje szeroką gamę małoinwazyjnych lub bezinwazyjnych zabiegów przeciwdziałających utracie jędrności skóry i tkanki podskórnej w różnych obszarach ciała.
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego
Procedura polega na podaniu kwasu hialuronowego podskórnie w odpowiednich lokalizacjach, co ma na celu uzupełnienie ubytków wynikających ze ścieńczenia skóry i tkanki podskórnej oraz opadania tkanek. Zabieg ma szczególnie zastosowanie w przypadku rewitalizacji skóry grzbietów rąk jak również w celu odbudowania utraconej objętości pośladków. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym a rezultat widoczny jest natychmiast. Po zabiegu w rzadkich przypadkach mogą być widoczne zasinienia, które ustępują w ciągu tygodnia. W zależności od potrzeb można wykonać zabieg podtrzymujący po 12 lub 24 miesiącach.
Venus Legacy (radiofrekwencja multipolarna)
Venus Legacy to urządzenie umożliwiające bezinwazyjne kształtowanie sylwetki oraz zwiększenie elastyczności skóry twarzy, szyi i ciała. Łączy w sobie kilka technologii: multipolarną, opatentowaną falę radiową, impulsowe pole magnetyczne w ramach technologii (MP)2, technologię VariPulse oraz technologię podniesienia temperatury tkanek w czasie rzeczywistym. Gwarantuje to przeprowadzenie zabiegu w sposób komfortowy dla pacjenta – bezboleśnie i bezinwazyjne. Urządzenie posiada certyfikat FDA (Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków), który potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów Venus Legacy.
Venus Legacy podgrzewając głębokie warstwy skóry i tkanki podskórnej powoduje wzrost napięcia i gęstości skóry a także efekt liftingu ciała.
Wykonuje się serię 4-6 zabiegów.
Utraformer III HIFU
To urządzenie wykorzystujące wysokoenergetyczną zogniskowaną wiązkę ultradźwięków w celu podgrzania głęboko położonych warstw skóry i tkanki podskórnej, w tym komórek tłuszczowych.
W wyniku działania energii cieplnej włókna kolagenu zawarte w skórze ulegają obkurczeniu, równocześnie dochodzi do destrukcji i zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej.
W efekcie objętość tkanek zmniejsza się, a skóra staje się bardziej napięta.
Wykonuje się tylko jeden zabieg.
Ultracontour HIFU/kawitacja
To urządzenie wykorzystujące zogniskowaną wiązkę ultradźwięków w celu wywołania kawitacji w tkance tłuszczowej. Zjawisko kawitacji polega na wytworzeniu mikropęcherzyków w komórkach tłuszczowych, których ścianki ulegają uszkodzeniu. Uwalniający się z komórek tłuszcz jest odprowadzany naczyniami chłonnymi do wątroby, gdzie jest metabolizowany. Procedura jest całkowicie bezbolesna.
Wykonuję się serię kilku zabiegów.
Thermage – radiofrekwencja multipolarna
Thermage to urządzenie wykorzystujące prądy o częstotliwości radiowej (radiofrekwencja; ang. radiofrequency – RF) do wykonywania bezpiecznych, nieinwazyjnych zabiegów powodujących wygładzenie i wzrost napięcia skóry (lifting). Istotą działania Thermage jest głębokie efektywne podgrzanie skóry przy równoczesnej ochronie naskórka chłodzoną głowicą zabiegową. W efekcie dochodzi do natychmiastowego obkurczenia istniejących włókien kolagenowych skóry i tworzenia nowego kolagenu w ciągu kilku następnych miesięcy. Thermage daje naturalne rezultaty nie powodując działań ubocznych. Wystarczy wykonać jeden zabieg aby uzyskać pożądany efekt.
Ponieważ dobór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników takich jak wiek i stanu zdrowia, charakteru i nasilenia problemu oraz oczekiwań pacjenta, konieczna jest wcześniejsza konsultacja lekarska.
Przebarwienia
Przebarwienia skóry – plamy barwnikowe – to jasno lub ciemnobrązowe plamy będące wynikiem nadmiernego nagromadzenia barwnika skóry – melaniny. W przypadku skóry obszarów poza twarzą są to przede wszystkim piegi oraz plamy soczewicowate posłoneczne (zwane również plamami starczymi).
- Piegi – to drobne jasnobrązowe plamki zlokalizowane głównie na twarzy, ale również na ramionach dekolcie, plecach. Występują u osób o jasnej karnacji. Nasilają się pod wpływem opalania.
- Plamy soczewicowate posłoneczne – są to większe, wielkości ziarna soczewicy, brązowe plamy występujące w miejscach wystawionych na działanie słońca.
Występowanie przebarwień wynika z wielu czynników, takich jak skłonności genetyczne i fototyp skóry, ale mają one skłonność do nasilania się wraz z wiekiem, szczególnie u osób które w przeszłości intensywnie opalały się lub uległy poparzeniom słonecznym.
W usuwaniu przebarwień zastosowanie mają przede wszystkim zabiegi laserowe oraz IPL. Wybór lasera i liczba zabiegów uzależnione są od charakteru przebarwienia, a zwłaszcza od tego, na jakiej głębokości w skórze zalega barwnik.
- Zwykle wykonuje się 1-3 zabiegów
- W trakcie zabiegu pacjent odczuwa niewielkie pieczenie
- Po zabiegu w przypadku plam naskórkowych może pojawić się zaczerwienienie skóry oraz ściemnienie plam, niewielkie strupki. Objawy te ustępują w ciągu 3-7 dni, kiedy dochodzi do złuszczenia się naskórka, a zarazem eliminacji przebarwienia.
- Przed zabiegiem skóra nie może być opalona.
- Po zabiegu obowiązuje zasada ścisłej ochrony przed światłem słonecznym. Jest to niezbędny warunek utrzymania efektu leczenia. Dodatkowo należ stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o najwyższym wskaźniku fotoprotekcji – 50+ oraz produkty o działaniu wybielającym, które zaleci lekarz.
Poszerzone naczynka
Uwidaczniająca się siateczka drobnych naczyń skórnych oraz pajączki naczyniowe to kolejny z objawów starzenia się skóry. Poza skórą twarzy, zwykle lokalizują się one na dekolcie oraz kończynach dolnych. Zjawisko to ma wiele przyczyn, do których należą:
-
- Niewydolność żylna kończyn dolnych,
- Osłabienie ścian naczyń,
- Uszkodzenie skóry związane z długotrwałą ekspozycją na słońce,
- Czynniki genetyczne.
Laserowe zamykanie naczyń
W ostatnich latach metoda ta stała się złotym standardem, wyprzedzając popularną wcześniej skleroterapię. Zasada działania lasera na zmiany naczyniowe wynika z teorii wybiórczej fototermolizy, która zakłada, że pewne struktury w skórze zwane chromoforami maja zdolność do absorpcji energii światła o określonej długości fali (barwie). Jednym z chromoforów jest hemoglobina – barwnik zawarty we krwi. Naczynia krwionośne wypełnione krwią poddane działaniu lasera podgrzewają się i ulegają zamknięciu na skutek uszkodzenia ich ścianek lub koagulacji. Leżący ponad naczyniami naskórek pozostaje nieuszkodzony.
Zabieg nie wymaga ze strony pacjenta żadnego szczególnego przygotowania, jednak nie może być wykonywany na opalonej skórze. W zależności od obszaru trwa on zwykle do pół godziny. Odczucia w trakcie przypominają uderzenie w skórę naciągniętej gumki recepturki. Specjalnie skonstruowany system chłodzenia kontaktowego znacznie poprawia komfort pacjenta. Po zabiegu może być widoczne przejściowe zaczerwienienie skóry i obrzęk, mogące utrzymywać się do kilku dni. W większości przypadków do osiągnięcia zadowalającego rezultatu potrzebny jest jeden lub dwa zabiegi, jednak w zależności od rodzaju, charakteru i rozległości problemu, liczba potrzebnych zabiegów może być większa.
Skleroterapia
Polega ona na wstrzyknięciu do światła naczynia krwionośnego środka powodującego podrażnienie wewnętrznej powierzchni ścianki naczynia a następnie jego zamknięcie. Proces zarastania naczyń następuje stopniowo w ciągu 3 tygodni do 3 miesięcy.
Czas trwania zabiegu zależny jest od zaawansowania zmian (liczba wkłuć od kilku do kilkudziesięciu) i wynosi 15-45 minut. Zwykle wykonuje się 1-3 zabiegów w odstępie 3-4 tygodni, zależnie od liczby pajączków. Ból związany z wkłuciami, które wykonuje się cienką igłą, zwykle jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Po zabiegu zaleca się stosowanie pończoch (rajstop) uciskowych lub bandaża elastycznego przez 4-7 dni.
Objawy uboczne polegają na przebarwieniach związanych z obecnością niewielkich krwiaków w miejscu wkłuć. Ustępują one zwykle w ciągu kilku tygodni.
Masz pytania?
Nie wiesz, który sposób będzie dla Ciebie najlepszy? Zadzwoń lub napisz do nas: