Ten czerwony guzek to bliznowiec.
Usuwanie bliznowców bywa niemałym wyzwaniem. Często pechowy posiadacz guzka trafia do nas po wielu daremnych próbach wycięcia.
Jak to zwykle przebiega?
Początkowo efekty zabiegu chirurgicznego są obiecujące, jednak po jakimś czasie zmiana odrasta. Często większa nawet od pierwotnej.
Zaniepokojony pacjent szybko decyduje się na ponowny zabieg, o trochę większym zakresie, bo i bliznowiec jest już pokaźnych rozmiarów. Z jakim rezultatem tym razem? Zmiana ponownie odrasta i – ponownie – jeszcze większa. W tym momencie pacjent zwykle decyduje się udać w inne miejsce z intencją znalezienia skuteczniejszej metody. Liczy na to, że być może laser, wypalanie lub wymrażanie rozwiążą problem.
Żadna z tych metod nie okazuje się jednak skuteczniejsza, a nasz pacjent powoli zaczyna tracić nadzieję na pozbycie się nieznośnego guzka.
Często pacjenci długo borykający się z takim bliznowcem przychodzą z nastawieniem, że właściwie być może daremnie tracą czas i pieniądze, bo ich przypadek musi być beznadziejny. Pytają, czy posiadamy jakieś inne, lepsze lasery, zabiegi, metody.
Cóż, zgodnie z prawdą zmuszeni jesteśmy wówczas odpowiedzieć im, że nie. Co więcej, każda z tych metod, które dotychczas wypróbowali jest tak na prawdę dobra w usuwaniu bliznowców. Dlaczego więc zmiana odrasta jeszcze większa?
Otóż, trudność w leczeniu bliznowców nie polega jedynie na ich mechanicznym usunięciu – wycięciu czy wypaleniu. Wybór metody jest istotną kwestią. Chirurgia, laser, wypalanie mają wpływ na ostateczny efekt estetyczny. Żadna z tych metod nie zapobiega jednak późniejszemu odrastaniu zmiany.
Dlaczego bliznowiec odrasta?
Aby wiedzieć, w jaki sposób skutecznie pozbyć się bliznowca, należy zrozumieć jego naturę.
Bliznowce są skutkiem nadmiernego rozrostu tkanki bliznowatej w odpowiedzi na często relatywnie mały uraz, taki jak:
- skaleczenie
- rana po wycięciu znamienia
- ukąszenie owada
- trądzikowa krostka
- przekłucie uszu
Uraz i stan zapalny są czynnikiem pobudzającym wzrost bliznowca. Mechaniczne usuwanie takiego guzka (niezależnie od metody) jest więc potencjalnie kolejnym urazem, który ponownie stymuluje ten patologiczny proces.
Jak pozbyć się bliznowca?
Bez względu na metodę, którą zastosujemy by pozbyć się bliznowca niezbędne jest więc leczenie uzupełniające, które zatrzymuje procesy zapalne napędzające błędne koło. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się leki przeciwzapalne (kortykosteroidy). Podawane w formie zastrzyku bezpośrednio w bliznowiec skutecznie przeciwdziałają nawrotom zmian.
Mało tego, w przypadku część mniejszych bliznowców usuwanie zabiegowe może nie być konieczne, ponieważ samo ostrzykiwanie lekiem przeciwzapalnym pomaga spłaszczyć guzek.
Skuteczne leczenie bliznowców wymaga czasem wielu wizyt kontrolnych i wielokrotnego podawania leku, ale warto w tej kwestii wykazać cierpliwość.