Jak to się zaczęło?
Młoda kobieta zgłosiła się do nas z problemem rozległych zmian na skórze podudzia.

Były to dość nietypowe zapalne guzki i krosty z towarzyszącym złuszczaniem.
Pacjentka borykała się z nimi już od ponad pół roku. W tym czasie bezskutecznie stosowała antybiotyki w formie maści i tabletek. Posiew nie wykazał z resztą wówczas obecności bakterii.
Pacjentka zdradziła nam swoje podejrzenie, że zmiany mogą mieć związek z jej niedawnym wyjazdem do Turcji. Pierwsze objawy zauważyła bowiem już pierwszego dnia wycieczki.
Zdjęcie, które nam pokazała, naprowadziło nas na właściwy tor.

Pierwszym wykwitem była pojedyncza obrączkowata rumieniowo-złuszczająca tarczka. Z czasem zmiana powiększała się i rozprzestrzeniała aż ostatecznie przekształciła w guzki i nacieki zapalne.
Diagnostyka
Aby potwierdzić nasze podejrzenia pobraliśmy wycinki do badania histopatologicznego oraz zaleciliśmy pacjentce wykonanie badania mykologicznego (posiewu w kierunku grzybów).
Wykonaliśmy również badanie USG skóry, aby ocenić głębokość nacieków zapalnych, które okazały się penetrować na całą grubość skóry właściwej.
Wynik badania
Badanie mykologiczne potwierdziło obecność grzyba, konkretnie Microsporum auduini, zaliczanego do grona antropofilnych dermatofitów.
Grzyby tego typu żywią się keratyną obecną w naskórku, powodując grzybicę skóry gładkiej lub owłosionej u ludzi.
Badanie histopatologiczne z wykorzystaniem specjalnego barwienia wykryło obecność elementów grzyba, nacieki z komórek zapalnych oraz tworzące się w głębokich warstwach skóry właściwej ziarniniaki.
Wyniki badań jednoznacznie wskazywały więc na grzybicę głęboką. Konkretnie, był to jej rzadki wariant zwany Majocchi granuloma, w którym to intensywna reakcja zapalna na infekcję grzybiczą skutkuje wytworzeniem guzków zapalnych (ziarniniaków).
Banalna powierzchowna infekcja grzybicza naskórka o typowym obrączkowatym obrazie bez odpowiedniego leczenia rozwinęła się więc z czasem w poważniejszą grzybicę głęboką.
Microsporum audouinii preferuje co prawda skórę owłosioną głowy, gdzie najczęściej powoduje tzw. grzybicę strzygącą.
Jak widać, nie pogardził jednak dość licznymi i grubymi włoskami na nogach.
Rozprzestrzenianiu się drobnoustroju pomogło golenie nóg przy pomocy jednorazowej maszynki. Nie bez znaczenia dla rozwoju infekcji mógł być również ciepły turecki klimat. Do zakażenia jednak doszło najprawdopodobniej jeszcze przed wyjazdem.
Leczenie
Zmiany skórne bardzo szybko poddały się leczeniu typowymi doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi.
Niestety długotrwały stan zapalny pozostawił po sobie blizny i przebarwienia, które wymagają dodatkowego leczenia.
Pacjentce zaproponowaliśmy zabiegi laserem frakcyjnym, w celu wyrównania powierzchni skóry oraz laserem Q-switch, aby zredukować przebarwienia pozapalne.

Grzybica głęboka – przyczyny
Grzybica głęboka skóry może być powikłaniem grzybicy powierzchownej (skóry gładkiej, skóry owłosionej, grzybicy stóp i paznokci).
Sytuacji tej sprzyjają:
- Długotrwały brak odpowiedniego leczenia
- Nieprawidłowe leczenie, na przykład stosowanie maści sterydowych na zmiany grzybicze
- Stany obniżonej odporności – osoby przewlekle chore, np.na cukrzycę, przyjmujące leki immunosupresyjne, dzieci
- Uszkodzenia bariery naskórkowej, np. na skutek golenia maszynką jednorazową
- Ciepły i wilgotny klimat