Choroba Foxa-Fordyce’a to rzadka choroba gruczołów potowych. Polega na powstawaniu swędzących grudek w miejscu występowania ujść aporynowych gruczołów potowych: pod pachami, w obrębie wzgórka łonowego, czasem również wokół brodawek sutkowych.

choroba Fox-Fordyce’a
Choroba Foxa-Fordyce’a w obrębie pachy u naszego pacjenta – młodego mężczyzny.

Co jest przyczyną choroby Foxa Fordyce’a?

Pierwotna przyczyna występowania tej rzadkiej choroby pozostaje nieznana. Wiadomo, że zmiany skórne powstają na skutek zatkania ujść gruczołów potowych apokrynowych przez komórki naskórka. Zatkanie przewodów wyprowadzających pot na zewnątrz skóry skutkuje jego gromadzeniem się wewnątrz gruczołu, który wkrótce pęka uwalniając swoją treść, co powoduje stan zapalny w otaczającej skórze.

Powtarzający się i przewlekły stan zapalny prowadzi do przebudowy skóry i wytworzenia się przerostowych grudek w obrębie ujść gruczołów.

choroba Fox-Fordyce’a

Jakie są objawy choroby Foxa-Fordyce’a?

Choroba objawia się nasilonym świądem w momencie wydzielania potu z gruczołów apokrynowych a więc przede wszystkim w sytuacjach stresowych. Drapanie może w późniejszym czasie doprowadzić do pogrubienia naskórka oraz nasilenia hiperpigmentacji pozapalnej.

U kogo występuje choroba Fox-Fordyce’a

Ta rzadka choroba skóry dotyka głównie dziewcząt w okresie pokwitania i młodych kobiet. Rzadziej zdarza się u mężczyzn i dzieci.

choroba Fox-Fordyce’a
Rzadki przypadek choroby Foxa-Fordyce’a u mężczyzny

Choroba Foxa-Fordyce’a – leczenie

Nie opracowano jeszcze niezawodnej metody leczenia tej rzadkiej choroby.

W celu zmniejszenia stanu zapalnego stosuje się zwykle miejscowe leki przeciwzapalne (glukokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny). Aby przeciwdziałać nadmiernemu rogowaceniu ujść gruczołów można podjąć próbę leczenia retinoidami (miejscowymi lub ogólnymi). 

W celu usunięcia grudek i wygładzenia powierzchni skóry wykorzystuje się zwykle ablację laserową lub wypalanie przy pomocy diatermii chirurgicznej.

Aby zmniejszyć swędzenie można zastosować jedną z metod leczenia nadpotliwości: ostrzykiwanie toksyną botulinową lub jontoforezę.

Może Cię zainteresować też: