To, jak ogromnym problemem i wyzwaniem dla samooceny są blizny po trądziku, wiedzą jedynie osoby zmagające się z nimi. Jest to częsty i wstydliwy problem, dotyczący nawet 40% chorujących na trądzik. Badania na grupach pacjentów cierpiących z powodu blizn potrądzikowych jednoznacznie wskazują, że osoby, których to dotyczy znacznie częściej cierpią z powodu braku pewności siebie, uważają się za mniej atrakcyjne, mają obniżone poczucie własnej wartości.
Postrzeganie tego defektu w ten sposób ma swoje uzasadnienie w pierwotnej stronie naszej natury; twarz to pierwszy element ciała drugiego człowieka, na który spoglądamy a gładka skóra to oznaka zdrowia i atrybut atrakcyjności.
Blizny po trądziku są więc częstym powodem używania nadmiernej ilości produktów do makijażu, co z kolei przekłada się na zaostrzanie zmian trądzikowych, powodując efekt błędnego koła. Frustracja z tym związana często prowadzi do przesadnego koncentrowanie się pacjenta na swoim defekcie, co przekłada się na ogólne pogorszenie jakości życia.
Trądzik jest chorobą niezwykle częstą; dotyczy nawet ponad 80% młodzieży a w wielu przypadkach utrzymuje się nadal w wieku dorosłym. Jednak skoro dotyczy on tylu osób, to dlaczego tylko niektórzy mają blizny po trądziku?
W tym artykule:
Blizny po trądziku – dlaczego powstają?
Mechanizmy tworzenia się blizn potrądzikowych są złożone, jednak o ich powstaniu decyduje kilka głównych czynników.
Nasilony trądzik
W większości przypadków przebieg choroby jest stosunkowo łagodny. Niewielkie zaskórniki i krostki goją się bez pozostawiania trwałych śladów. Przypadki umiarkowanego czy ciężkiego trądziku, w którym występują ropne krosty a nawet torbiele i przetoki niosą za sobą zdecydowanie większe ryzyko późniejszych blizn. Wynika to z faktu, że podlegająca intensywnym procesom zapalnym skóra ulega znacznemu uszkodzeniu, a organizm, próbując naprawić szkody, wytwarza tkankę bliznowatą.
Predyspozycje genetyczne
Każdy organizm „goi się” nieco inaczej a wygląd powstających blizn w ogromnej mierze wynika z rodzinnych predyspozycji. U niektórych osób blizny są cienkie i gładkie, podczas gdy u innych są zagłębione lub wypukłe, szerokie, o nierównych brzegach itd. Dotyczy to zarówno blizn pourazowych, na przykład powstających na skutek skaleczenia, jak i blizn po trądziku.
Brak lub niewłaściwe leczenie trądziku
Jak to zwykle bywa w medycynie, dużo łatwiej zapobiegać niż później leczyć skutki zaniedbań. Prawidłowo i skutecznie leczony trądzik, to mniejsza szansa na trwałe blizny po nim. Zapobiegając powstawaniu nowych zmian i ograniczając spustoszenia jakie sieje w skórze silny stan zapalny, zapobiegamy również nasilonemu bliznowaceniu.
Blizny po trądziku – jak wyglądają?
Blizny po trądziku na twarzy to najczęściej blizny zanikowe, czyli zagłębienia w skórze, powstające na skutek zaniku tkanki. Mogą być pojedyncze lub bardzo liczne o różnej głębokości i kształtach:
- punktowe, jakby zrobione szpilką (ang. icepick scars),
- ospowate, o ostrych wysztancowanych brzegach (ang. boxcar scars),
- szerokie zagłębienia o łagodnych brzegach (ang. rolling scars).
Blizny typu icepick Blizny typu boxcar Blizny typu rolling
Warto wiedzieć, że blizny po trądziku mogą również przyjmować formę przerostową. Nie są wówczas wklęsłe, jak blizny zanikowe, ale wypukłe. U mniej licznej grupy osób o szczególnej predyspozycji genetycznej w miejscu po trądziku mogą również powstawać bliznowce. Są to różowej barwy guzki zbudowane z tkanki bliznowatej, które powstają w miejscu uszkodzenia skóry. Przypominają one blizny przerostowe, ale zwykle osiągają większe rozmiary i mogą wykraczać poza obszar urazu. Zarówno blizny przerostowe jak i bliznowce najczęściej powstają w następstwie trądziku dotyczącego dekoltu, ramion i górnej części pleców.
Blizny po trądziku – jak je leczyć?
Blizny po trądziku utrzymują się nawet pomimo wyleczenia lub samoistnego wygaśnięcia samego trądziku. Ich leczenie, przy wielu dostępnych metodach, było dotychczas lekcją pokory i cierpliwości zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza. Nowoczesne technologie laserowe przyniosły prawdziwy przełom w tej dziedzinie i przywróciły nadzieję na odzyskanie gładkiej skóry.
Wybór terapii blizn potrądzikowych zależy od ich rodzaju, nasilenia i umiejscowienia. Należy pamiętać o tym, że leczenie jest zwykle wieloetapowe i nierzadko wymaga zastosowania kilku różnych metod u tego samego pacjenta, jednak wytrwałość jest tutaj kluczem do sukcesu.
Laserowe leczenie blizn po trądziku – jakiego efektu można się spodziewać?
Uzyskiwane ostatecznie wyniki zależą zawsze od stanu wyjściowego.
- W mało i średnio nasilonych przypadkach stosuje się łagodniejsze metody, a uzyskana poprawa może wynosić nawet 80-100%.
- W stanach najbardziej zaawansowanych wymagających bardziej inwazyjnego leczenia można liczyć na poprawę w 50-80%.
Laserowe leczenie blizn po trądziku – jaki laser wybrać?
Program leczenia zawsze powinien być ustalany indywidualnie podczas konsultacji z lekarzem. Przy wyborze terapii laserowej należy między innymi uwzględnić:
- rodzaj blizn, ich głębokość,
- liczbę blizn lub wielkość powierzchni, na jakiej występują,
- lokalizację,
- oczekiwania pacjenta co do efektu.
Istnieje szeroka gama laserów, które mogą być wykorzystywanie w leczeniu blizn potrądzikowych. W naszej Klinice przetestowaliśmy różne technologie i rozwiązania. W rezultacie wielu lat doświadczenia z bliznami po trądziku, stworzyliśmy własny wybór urządzeń, które w naszej opinii bardzo dobrze sprawdzają się w terapii różnych rodzajów blizn.
Laser Fraxel Re:Pair ®
Metodą numer jeden, która według nas nie posiada godnej konkurencji, jest terapia laserem Fraxel Re:pair ®. Jest to ablacyjny laser frakcyjny CO2, który radzi sobie najskuteczniej z głębokimi i trudnymi bliznami. Na rynku dostępna jest cała masa laserów CO2, jednak jedynie ten od 15 lat posiada dedykowane mu protokoły zabiegowe, które powstawały na podstawie badań klinicznych przeprowadzanych na dużych grupach pacjentów w wielu ośrodkach akademickich. Jakie to ma znaczenie? Dzięki temu możliwe jest bezpieczne wykonywanie zabiegów na wysokich parametrach. Intensywność zabiegu jest podstawą skuteczności leczenia głębokich blizn po trądziku.
Zobacz więcej filmów na kanale YouTube Kliniki Fenomed
Zasada działania lasera Fraxel Re:Pair ® polega na spowodowaniu kontrolowanego termouszkodzenia skóry, które zmusza ją do uruchomienia procesów odnowy. Podczas zabiegu 5-70% powierzchownej warstwy skóry ulega odparowaniu, a pozostała część złuszcza się. Dzięki temu blizny wyraźnie się spłycają. Skóra staje się jaśniejsza, bardziej jednolita o mniej widocznych porach i wyrównanej powierzchni. By osiągnąć efekt często wystarcza wykonać tylko jeden zabieg, jednak wiąże się to z około tygodniowym czasem rekonwalescencji. Jest to opcja dla najbardziej wymagających pacjentów, dla których priorytetem jest efekt.
Więcej informacji o laserze Fraxel Re:Pair znajdziesz tutaj.
Dla pacjentów, którzy zmagają się z mniej nasilonym problemem lub dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na dłuższą rekonwalescencję istnieje szeroka gama innych zabiegów laserowych, których działanie jest mniej inwazyjne, jednak zwykle wymaga przy tym większej liczby zabiegów.
Laser Fraxel DUAL ®
Jest to urządzenie łączące w sobie nieablacyjny laser erbowo-szklany oraz ablacyjny laser tulowy, działa zarówno na głębsze jak i powierzchowne warstwy skóry. Zasada działania jest podobna jak w przypadku Fraxela Re:pair, jednak dokonywane termouszkodzenie skóry jest mniejsze. Efekty pojawiają się stopniowo i utrzymują długotrwale po wykonaniu zaleconej serii zabiegów.
W wyniku jego działania blizny potrądzikowe ulegają spłyceniu, skóra staje się bardziej miękka i gładka w dotyku. Można spodziewać się również rozjaśnienia i wyrównania kolorytu. Na przestrzeni kolejnych 3-6 miesięcy widoczna jest poprawa napięcia skóry oraz jej wygładzenie w wyniku działania lasera na głębsze warstwy skóry i stymulacji wytwarzania kolagenu. W przypadku tego lasera, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Sprawdza się idealne u osób z umiarkowanie nasilonymi bliznami, które po zabiegu chcą szybko wrócić do normalnej aktywności. Rekonwalescencja trwa zwykle około 3 dni.
Więcej informacji na temat lasera Fraxel DUAL znajdziesz tutaj.
Laser pikosekundowy Picocare 450 ®
Laser pikosekundowy zwany jest też „zimnym laserem”. Picocare 450 ® posiada specjalną końcówkę frakcyjną HEXA MLA, która umożliwia wykonywanie zabiegów poprawiających gęstość i strukturę skóry. Zastosowana technologia dzieli wiązkę laserową na szereg mikrowiązek, w których skupiona jest bardzo wysoka energia. W wyniku jej oddziaływania śródnaskórkowo powstają mikrouszkodzenia, przy czym powierzchnia skóry pozostaje nieuszkodzona. W konsekwencji dochodzi do pobudzenia procesów naprawczych w skórze, tworzy się nowy kolagen, a co za tym skóra się przebudowuje. Otymalny efekt możemy uzyskać po serii kilku zabiegów wykonywanych w odstępach 2-4 tygodni.
Więcej informacji na temat lasera Picocare 450 znajdziesz tutaj.
Zabieg Green Genesis – laser Cutera Excel V+ ®
Genesis Genesis to zupełnie nowa odsłona kultowego Genesis, która łączy w sobie działanie dwóch długości fal laserowych: podczerwieni (1064 nm) oraz światła zielonego (532 nm). Urządzenie, emitując wgłąb skóry ultrakrótkie mikroimpulsy, delikatnie podgrzewa tkanki i docierając do najdrobniejszych, mikroskopijnych naczyń krwionośnych stymuluje naturalne procesy produkcji kolagenu, powodując efekt rewitalizacji i przebudowy. Zabiegi wykonuje się w serii a ich rezultatem jest wyrównanie powierzchni i ujędrnienie skóry, redukcja drobnych blizn, niedoskonałości i rumienia. Jest to szczególnie polecana metoda leczenia dla osób, u których proces bliznowacenia nie jest jeszcze bardzo zaawansowany i nadal występują zmiany trądzikowe. Zaletą jest bezbolesność zabiegu i brak okresu gojenia.
Więcej informacji na temat lasera Genesis znajdziesz tutaj.
Inne, nielaserowe metody leczenia
Warto pamiętać, że blizny po trądziku można również leczyć przy pomocy wielu innych nielaserowych metod, które dobierane są w zależności od potrzeb danego pacjenta.
- Wypełnianie kwasem hialuronowym – metoda przydatna w przypadku pojedynczych większych blizn, które są zbyt głębokie, aby ulec całkowitemu wyrównaniu po zabiegu laserowym. W zależności od sytuacji, można skorzystać z niej jako z metody uzupełniającej leczenie laserowe lub samodzielnej.
- Ostrzykiwanie lekiem przeciwzapalnym – metoda polegająca na doogniskowym podawaniu kortykosteroidu (triamcinolonu). Jest to główna i najskuteczniejsza metoda leczenia blizn przerostowych oraz bliznowców.
- Peelingi chemicze – w wyniku zabiegu dochodzi do złuszczania powierzchownych warstw skóry, przez co ulega ona przebudowie i wygładzeniu. Metoda ta stosowana niegdyś często, obecnie traci na znaczeniu, z powodu ogromnego rozpowszechnienia skuteczniejszych i bezpieczniejszych zabiegów laserowych.
- Wycięcie chirurgiczne – ostateczna metoda leczenia głębokich pojedynczych blizn, które trudno poddają się leczeniu.
- Podcięcie chirurgiczne – leczenie głębokich, wciągniętych blizn polegające na uwolnieniu zrostów łączących bliznę z głębiej położonymi tkankami.